ABC diety bezglutenowej w celiakii | ALSAND
Logo

ABC diety bezglutenowej w celiakii

Co zawiera gluten?

Gluten to białko zbóż, które występuje w pszenicy, życie, jęczmieniu. Wszystkie produkty zawierające w swoim składzie te zboża lub na ich bazie są niedozwolone dla osób z celiakią. Co istotne - w przypadku pszenicy nie można również spożywać jej pradawnych odmian, takich jak orkisz, płaskurka czy samopsza. Mniejsza zawartość glutenu w porównaniu do klasycznej pszenicy nic nie zmienia - chorujący na celiakię nadal nie mogą ich spożywać. Zwykły owies ze względu na zanieczyszczenia również nie może być spożywany na ścisłej diecie bezglutenowej. Dozwolone są produkty z owsa, które są certyfikowane i pozbawione glutenu. Na początku konieczne jest rozeznanie, z czego powstają niektóre produkty. Nie wszyscy wiedzą, że bulgur czy kasza manna powstaje z pszenicy lub że pęczak zalicza się do kasz jęczmiennych.

Co jeszcze zawiera gluten? Jogurty i produkty mleczne miewają dodatki otrębów czy słodu jęczmiennego. Gluten znajdziesz także w większości gotowych przetworzonych produktów czy… sosach sojowych. Właśnie z tego powodu konieczne jest czytanie etykiet. Zgodnie z prawem alergeny muszą odróżniać się wizualnie na tle reszty składu, więc jest to pewne ułatwienie - łatwiej znajdziesz gluten na tej liście, ponieważ będzie pogrubiony, podkreślony czy wyróżniony kolorem.

ABC diety bezglutenowej w celiakii

Produkty naturalnie bezglutenowe

Na szczęście nie wszystkie zboża zawierają gluten. Ryż, proso, sorgo, teff, kukurydza, gryka, amarantus czy teff są odpowiednie dla osób na diecie bezglutenowej. Nieprzetworzone mięso, jaja czy ryby, mleko, kefir, sery twarogowe i jogurty, oleje, orzechy i pestki, świeże warzywa (w tym ziemniaki) i owoce również są wolne od glutenu. Na ich bazie można stworzyć odżywczą i smaczną dietę.

Dieta bez glutenu - na to koniecznie zwróć uwagę

Produkty bezpieczne dla osób z celiakią to te, które są opatrzone znakiem przekreślonego kłosa. Producent może uzyskać licencję na jego używanie po spełnieniu szeregów wymagań oraz ich weryfikacji, dlatego w przypadku wątpliwości co do danego produktu, warto wybrać ten z charakterystycznym zielonym znaczkiem. W domu osoby z celiakią powinny mieć odrębne szafki na swoje produkty bezglutenowe, a także odrębne deski do krojenia czy noże. Chodzi tu o ryzyko zanieczyszczeń śladowymi ilościami glutenu. Czasem zdarza się, że dieta bezglutenowa przynosi słabe efekty, ponieważ nie uwzględniono tych istotnych kwestii higienicznych.

ABC diety bezglutenowej w celiakii

Mity dotyczące diety bezglutenowej

W internecie można znaleźć wiele informacji dotyczących trzymania diety bez glutenu. Trzeba wiedzieć, że jest to obecnie jedyna metoda leczenia w przypadku osób z celiakią. Taki sposób odżywiania należy trzymać konsekwentnie przez całe życie. Czasem wykluczenie glutenu bywa traktowane jako sposób na schudnięcie. Czy dieta bezglutenowa przyniesie efekty w postaci ubytku kilogramów? Tak, jeśli będziesz spożywać mniej kalorii, niż wynosi Twoje zapotrzebowanie. Natomiast sama w sobie nie jest cudownym sposobem na schudnięcie i nie powinna być tak traktowana.

Skontaktuj się z nami

W trosce o twój komfort, przygotowaliśmy plany dojazdu do naszego gabinetu, dostępne dla mieszkańców Puszczykowa, Lubonia, Mosiny, Poznania, Kościana, Wir, Krosna, Krosinka, Rogalina oraz Komornik.

Puszczykowo Luboń Mosina Poznań Kościan Wiry Krosno Rogalin Komorniki Krosinko

Jeśli masz pytania, napisz do nas maila lub zadzwoń

dietetyka@alsand.eu +48 784 086 726