Cierpisz na refluks? Dieta pomoże złagodzić objawy | ALSAND
Logo

Cierpisz na refluks? Dieta pomoże złagodzić objawy

Przyczyny choroby refluksowej

Lista schorzeń, stanów czy czynników przyczyniających się do rozwoju refluksu jest dość obszerna. Może pojawiać się na skutek przyjmowania niektórych leków, prowadzenia siedzącego trybu życia (zwłaszcza w towarzystwie nadwagi i otyłości), regularnego korzystania z używek - a to zaledwie kilka przykładów.

Choć dla wielu osób refluks może wydawać się niespecjalnie groźną dolegliwością, to nieleczony będzie prowadzić do powikłań. Zalicza się do nich zwężenie przełyku, krwawienia z przewodu pokarmowego czy nawet raka gruczołowego przełyku. Dlatego dieta przy refluksie, często w połączeniu z odpowiednią farmakoterapią, ma duże znaczenie. Przede wszystkim poprawia komfort życia, zmniejszając nieprzyjemne dolegliwości, a przy tym zapobiega powstawaniu powikłań.

Cierpisz na refluks? Dieta pomoże złagodzić objawy

Dieta przy refluksie

W przypadku choroby refluksowej duże posiłki jedzone nieregularnie mogą nasilać objawy, więc korzystniejszą opcją jest zjadanie kilku (np. 5) mniejszych posiłków. Przy tym zwróć uwagę na to, jak wygląda kolacja. Ta mniejsza objętościowo i lekka będzie dobrym wyborem. Najlepiej zjadać ją ok. 3 godziny przed snem.

Temperatura potraw powinna być umiarkowana. Najlepiej przygotowywać je na parze lub gotować. Smażenie nie jest zalecane, szczególnie to długotrwałe i na głębokim tłuszczu - bardzo prawdopodobne, że potrawy tak przygotowane będą nasilały refluks.

Dieta antyrefluksowa zakłada ograniczanie produktów takich jak kawa, herbata, kakao, mięta, alkohol, ponieważ zawierają substancje obniżające ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku. Gdy jest ono zbyt niskie, dochodzi do cofania się treści pokarmowej i występowania objawów refluksu. Na osoby z refluksem zwykle źle działa także cebula, czosnek, szparagi, por oraz produkty z dużą ilością tłuszczu. Spożywanie żywności opóźniającej opróżnianie żołądka może powodować, że będzie się on nadmiernie wypełniał i przez to jego zawartość zacznie cofać się w kierunku przełyku. Tak będzie działać m.in. duży dodatek tłuszczu do potraw czy czekolada.

Substancje pobudzające receptory czuciowe w przełyku również nasilają objawy refluksu. Dieta osoby zmagającej się z nim powinna ograniczać ostre przyprawy, cytrusy i pomidory (oraz powstające z nich soki). Jednocześnie bardzo ważnym elementem prowadzenia skutecznej dietoterapii jest samoobserwacja. Ułatwia ona identyfikację kiedy i po jakich produktach pojawiają się dolegliwości.

Dieta przy refluksie to część zmiany stylu życia. Warto także wprowadzać inne zmiany, np. unieść wezgłowia łóżka o 15-20 cm, nie przyjmować pozycji leżącej zaraz po posiłkach, rzucić palenie czy… unikać obcisłej odzieży. Mowa tu zwłaszcza o zaciśniętym pasku czy mocno dopasowanych spodniach, które naciskając na pas, będą zwiększać ciśnienie wewnątrz brzucha i nasilać dolegliwości. Podwyższona masa ciała również jest niekorzystnym czynnikiem i może nasilać refluks. Dieta z dobrze dopasowanym deficytem energetycznym w połączeniu z umiarkowaną aktywnością fizyczną umożliwi uzyskanie prawidłowej masy ciała i złagodzenie objawów refluksowych. Jeśli potrzebujesz wsparcia przy wprowadzaniu zmian, skorzystaj z konsultacji dietetycznej w naszym gabinecie.

Skontaktuj się z nami

W trosce o twój komfort, przygotowaliśmy plany dojazdu do naszego gabinetu, dostępne dla mieszkańców Puszczykowa, Lubonia, Mosiny, Poznania, Kościana, Wir, Krosna, Krosinka, Rogalina oraz Komornik.

Puszczykowo Luboń Mosina Poznań Kościan Wiry Krosno Rogalin Komorniki Krosinko

Jeśli masz pytania, napisz do nas maila lub zadzwoń

dietetyka@alsand.eu +48 784 086 726