Dieta na płodność - jak powinna wyglądać? | ALSAND
Logo

Dieta na płodność - jak powinna wyglądać?

Płodność a masa ciała

Trzeba mieć świadomość, że nadmierna masa ciała nie sprzyja zachowaniu prawidłowych funkcji rozrodczych. Tkanka tłuszczowa wpływa na wydzielanie hormonów płciowych i jej zbyt duża ilość wpłynie na płodność negatywnie.

W przypadku osób ze zbyt dużą liczbą kilogramów warto zastosować dietę redukcyjną, czyli z ograniczoną ilością kalorii. Jak to zrobić, aby była jednocześnie dietą na płodność? Przede wszystkim nie może być restrykcyjna. Zapomnij o diecie 800 kalorii, czy innych skrajnie wykluczających dietach - korzystając z nich, nie dostarczysz sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych i substancji pozytywnie działających na organizm.

Jeżeli nie wiesz jak samodzielnie dobrać dla siebie ilość energii, skorzystaj z konsultacji dietetycznej. Nawet taka pojedyncza wizyta pomoże rozwiać wiele wątpliwości.

Dieta na płodność - jak powinna wyglądać?

Co uwzględnić w diecie na płodność?

Poniżej znajdziesz listę składników oraz produktów, które są istotnym elementem diety na płodność. Twoim sprzymierzeńcem w realizacji takiego sposobu żywienia będzie różnorodność menu - korzystając z rozmaitych owoców, warzyw, produktów zbożowych i innych grup produktów zdecydowanie łatwiej dostarczyć sobie wszystkich ważnych substancji.

Nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza te z rodziny omega-3 - jednonienasycone tłuszcze znajdziesz w oleju rzepakowym, oleju lnianym, pestkach dyni, siemieniu lnianym, natomiast omega-3 przede wszystkim w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś czy makrela.

Cynk - niezwykle istotny zwłaszcza w męskiej diecie na płodność - obecny w mięsie, rybach, otrębach, ostrygach, jajach.

Żelazo - najlepiej przyswajalne w formie hemowej znajdziesz w produktach odzwierzęcych takich jak wołowina, podroby, jaja, ryby. Żelazo jest obecne także w produktach roślinnych, takich jak soczewica, czerwona fasola, natka pietruszki, kasza gryczana, orzechy nerkowca, kakao.

Kwas foliowy, czyli niezbędny element kobiecej diety na płodność, obecny w dużych ilościach w zielonych warzywach liściastych (szpinak, sałaty, jarmuż).

Witamina B12 - jej źródłem są produkty odzwierzęce, więc będąc na diecie roślinnej należy ją suplementować.

Selen - ten pierwiastek ma wpływ na jakość nasienia - znane z obecności selenu są przede wszystkim orzechy brazylijskie.

Witamina E - jej źródłem są takie produkty jak: oleje, oliwa z oliwek, migdały, awokado, nasiona sezamu, dyni i słonecznika.

Antyoksydanty - niwelują działanie wolnych rodników tlenowych, które w nadmiarze przyspieszają procesy starzenia się komórek. Znajdziesz je m.in. w różnego typu warzywach i owocach.

Czego warto unikać w diecie na płodność?

Tak jak można wskazać produkty pożądane, tak również i te, których spożycie lepiej byłoby zminimalizować. Mowa tu przede wszystkim o wysokoprzetworzonej żywności ze sporą ilością cukrów, soli i tłuszczu (również tego w najmniej pożądanej formie trans).

Produkty z oczyszczonej mąki lepiej zamienić na te pełnoziarniste - z wyższą ilością błonnika pokarmowego. Alkohol również nie należy do produktów pożądanych w diecie na płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Skontaktuj się z nami

W trosce o twój komfort, przygotowaliśmy plany dojazdu do naszego gabinetu, dostępne dla mieszkańców Puszczykowa, Lubonia, Mosiny, Poznania, Kościana, Wir, Krosna, Krosinka, Rogalina oraz Komornik.

Puszczykowo Luboń Mosina Poznań Kościan Wiry Krosno Rogalin Komorniki Krosinko

Jeśli masz pytania, napisz do nas maila lub zadzwoń

dietetyka@alsand.eu +48 784 086 726