Dieta w cukrzycy - co diabetyk powinien o niej wiedzieć? | ALSAND
Logo

Dieta w cukrzycy - co diabetyk powinien o niej wiedzieć?

Cukrzyca a prawidłowa masa ciała

Cukrzycy typu II często towarzyszy podwyższona masa ciała, której zmniejszenie jest jednym z celów leczenia. Osiągnąć ten efekt można dzięki ograniczeniu ilości spożywanych kalorii. Jednak taka odchudzająca dieta przy cukrzycy nie może wiązać się z drastycznym ograniczeniem energii. Deficyt 500-750 kcal uważany jest za bezpieczny, natomiast ilość kalorii trzeba wyznaczyć indywidualnie na podstawie naszych parametrów i aktywności. W takich wyliczeniach pomoże dietetyk, który ustali dopasowany do konkretnego pacjenta deficyt kalorii i skonstruuje plan żywieniowy.

Dieta w cukrzycy - co diabetyk powinien o niej wiedzieć?

Dieta dla cukrzyka - na co zwrócić uwagę?

Jednym z ważnych elementów terapii cukrzycy jest regularność posiłków. Pomijanie śniadań, duże przerwy między kolejnymi posiłkami i wieczorne „nadrabianie” zdecydowanie nie ułatwia kontroli glikemii.

W przypadku diety dla cukrzyków dużą uwagę należy zwrócić na ilość cukrów w diecie. Chodzi tu przede wszystkim o te dodawane do żywności, które najczęściej są tzw. cukrami prostymi. Ten typ węglowodanów organizm szybko trawi i wchłania, a to skutkuje skokami glikemii. Im więcej takich produktów w diecie, tym częściej pojawiają się znaczne wahania, które wpływają niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie. Wśród produktów dostarczających cukrów prostych znajdują się słodycze, cukier, miód, soki i napoje owocowe. Mogą one zostać zastąpione substancjami słodzącymi, takimi jak np. ksylitol czy erytrytol (o ile nie przekraczamy dziennych dawek).

W diecie dla cukrzyków niezalecany jest także alkohol, którego spożywanie sprzyja niedocukrzeniom. Dodatkowo nie należy przesadzać z soleniem. Dozwolone 5 g soli w ciągu doby to ilość, która pochodzi z wszystkich produktów, a nie tylko z dosalania potraw.

Węglowodany najsilniej wpływają na poziom glukozy we krwi, co nie oznacza potrzeby ich całkowitej eliminacji z jadłospisu. Dieta cukrzyka powinna zawierać ok. 45% węglowodanów, natomiast kluczowy jest ich rodzaj. Powinny być to węglowodany z produktów bogatych w błonnik pokarmowy, o niskim IG, które w powolny sposób podnoszą poziom glukozy we krwi. Ilość węglowodanów w diecie może być wyższa lub niższa, w zależności od poziomu aktywności fizycznej czy chorób dodatkowych.

Prawidłowo skonstruowana dieta w cukrzycy powinna dostarczać odpowiednią ilość wspominanego już błonnika. Minimum wynosi 25 g na dzień lub 15 g/1000 kcal. Jak zwiększyć ilość tego składnika w diecie? Rozwiązaniem może być włączenie co najmniej 2 porcji pełnoziarnistych produktów zbożowych (np. w formie kasz, pełnoziarnistego pieczywa) oraz porcji warzyw bogatych w błonnik (np. korzeniowe, zielone warzywa liściaste, kapustne) do każdego z głównych posiłków.

Czy istnieje idealna dieta cukrzycowa?

Nie ma jednej i uniwersalnej diety dla cukrzyków. Plan żywienia zawsze powinien uwzględniać dodatkowe jednostki chorobowe, styl życia oraz nasze preferencje.

Z powodzeniem można stosować takie modele żywienia jak dieta DASH, śródziemnomorska czy diety roślinne. Celem leczenia cukrzycy jest również utrzymywanie odpowiedniego stężenia lipidów we krwi, a stosowanie wymienionych diet jest polecane w przypadku problemów z poziomem cholesterolu. W związku z tym warto rozważyć budowanie swojego jadłospisu na ich wzór.

Skontaktuj się z nami

W trosce o twój komfort, przygotowaliśmy plany dojazdu do naszego gabinetu, dostępne dla mieszkańców Puszczykowa, Lubonia, Mosiny, Poznania, Kościana, Wir, Krosna, Krosinka, Rogalina oraz Komornik.

Puszczykowo Luboń Mosina Poznań Kościan Wiry Krosno Rogalin Komorniki Krosinko

Jeśli masz pytania, napisz do nas maila lub zadzwoń

dietetyka@alsand.eu +48 784 086 726