Ryzyko przy samodzielnym stosowaniu diet | ALSAND
Logo

Ryzyko przy samodzielnym stosowaniu diet - dlaczego warto korzystać z pomocy dietetyka?

Nieodpowiednia kaloryczność

Wciąż panuje przekonanie, że skuteczne diety to te, które są ubogie w kalorie. Tymczasem organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej dawki energii. Oczywiście, w przypadku dużego deficytu kalorycznego można w szybki sposób utracić zbędne kilogramy, ale jednocześnie takie zachowanie prowadzi do niedoborów, pogorszenia stanu zdrowia, jak również do zaburzeń odżywiania. Idąc do dietetyka, ma się pewność, że ułoży on dietę zgodnie z zapotrzebowaniem i nie będzie dokonywał radykalnych cięć kalorycznych. Dietetyk doskonale wie, że skuteczna dieta odchudzająca nie musi oznaczać ciągłego głodu, a wręcz przeciwnie - że powinna być dobrym początkiem do wyrobienia sobie prawidłowych nawyków na całe życie.

Diety eliminacyjne

W Internecie znaleźć można także wiele artykułów zachwalających diety eliminacyjne - odrzucające węglowodany czy nawet tłuszcze. Niektóre z tych diet rzeczywiście są skuteczne, ale na pewno nie zdrowe. Przede wszystkim łatwo przy nich o efekt jo-jo, a przy długotrwałym stosowaniu bardzo trudno powrócić do zwykłego menu - organizm przyzwyczaja się bowiem do radykalnych warunków.

Ryzyko przy samodzielnym stosowaniu diet - dlaczego warto korzystać z pomocy dietetyka?


Monotematyczność

Tak samo jak dieta eliminacyjna nie jest dobrym rozwiązaniem, negatywne konsekwencje może mieć także monotematyczność. Nawet w przypadku najzdrowszych posiłków, jeżeli codzienne menu będzie się ograniczało jedynie do kilku przepisów, mogą pojawić się niedobory, co oczywiście może mieć wpływ na samopoczucie, zdrowie, jak również i na wygląd. Niestety, gotowe diety dostępne w internecie czy w gazetach często bazują na niewielkiej ilości produktów.

Niedobory

Monotematyczność to jednak nie jedyny sposób, by nabawić się niedoborów ważnych składników odżywczych. Dietetyk jako specjalista wie, jak dokładnie układać dietę, by znalazły się w niej wszystkie składniki i to w odpowiednich proporcjach. W przypadku nietolerancji czy niespożywania różnych składników z powodów ideologicznych albo zdrowotnych, będzie wiedział, jakie substytuty wprowadzić do jadłospisu, by organizmowi niczego nie zabrakło.

Dlaczego dietetyk?

Jest wiele korzyści idących za korzystaniem z usług dietetyka. Przede wszystkim można mieć pewność, że jadłospis został ułożony przez osobę kompetentną, a więc że zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, odpowiednią kaloryczność i uwzględnia indywidualne potrzeby. Ponadto wielu dietetyków współpracuje z firmami oferującymi catering dietetyczny, co może być dużym ułatwieniem dla osób, które chcą jeść zdrowo i zgodnie ze swoimi potrzebami, a jednocześnie nie mają czasu na gotowanie w domu.

Skontaktuj się z nami

W trosce o twój komfort, przygotowaliśmy plany dojazdu do naszego gabinetu, dostępne dla mieszkańców Puszczykowa, Lubonia, Mosiny, Poznania, Kościana, Wir, Krosna, Krosinka, Rogalina oraz Komornik.

Puszczykowo Luboń Mosina Poznań Kościan Wiry Krosno Rogalin Komorniki Krosinko

Jeśli masz pytania, napisz do nas maila lub zadzwoń

dietetyka@alsand.eu +48 784 086 726