Włókno pokarmowe i produkty z błonnikiem | ALSAND
Logo

Włókno pokarmowe i produkty z błonnikiem - co warto o nich widzieć?

Do czego potrzebujemy produktów bogatych w błonnik?

Błonnik tak naprawdę niejedno ma imię - wyróżnia się wiele jego rodzajów, które mają odmienny wpływ na organizm. Ułatwia wypróżnianie, dzięki czemu błona śluzowa jelita grubego przez krótszy czas ma styczność z tymi wszystkimi substancjami, których organizm chce się pozbyć. Z tego powodu jego wysokie spożycie to element profilaktyki raka jelita grubego. Zwiększenie ilości błonnika jest również jednym z naczelnych zaleceń żywieniowych w przypadku zaparć. Włókno pokarmowe ma także pozytywny wpływ na poziom cholesterolu, zwłaszcza tego „złego”, co jest świetną informacją dla osób mających problem z profilem lipidowym. Pozytywnie wpływa na poziom glukozy we krwi po posiłku, a także zwiększa uczucie sytości - ta jego właściwość jest sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami, co na pewno zachęca do włączenia do diety produktów bogatych w błonnik.

W czym jest błonnik?

Jest wiele możliwości i sposobów na to, by dostarczyć sobie wystarczająco dużo włókna pokarmowego. Produkty z błonnikiem tworzą obszerną listę - jest w czym wybierać. Najwięcej znajdziesz go w pełnoziarnistych produktach zbożowych, ale to nie jedyne źródła. Jest również w warzywach i owocach. Przykładowo duże jabłko (200 g) będzie zawierało więcej błonnika niż pół woreczka kaszy gryczanej, więc liczy się także objętość zjadanej porcji.

Przykładowe produkty bogate w błonnik:

 • otręby pszenne, owsiane
 • płatki jęczmienne
 • chleb pełnoziarnisty żytni
 • pieczywo mieszane z dodatkiem ziaren
 • płatki owsiane
 • kasza gryczana
 • suszone morele, śliwki, jabłka
 • ryż brązowy
 • migdały
 • orzechy laskowe
 • nasiona grochu i fasoli
 • soczewica
 • marchew
Włókno pokarmowe i produkty z błonnikiem - co warto o nich widzieć?

Produkty z błonnikiem a obróbka i przetwarzanie

O tym, co ma błonnik w większych ilościach, decyduje też sposób przetwarzania surowca. Produkty z białej, oczyszczonej mąki, mają mniej błonnika - podobnie jak warzywa i owoce, które zostaną obrane ze skórki. Jednocześnie w przypadku pieczywa warto być czujnym. Ukuło się stwierdzenie, że to brązowe, ciemne pieczywo jest bogatsze w składniki odżywcze i błonnik. Rzeczywiście tak jest, ale pod warunkiem, że ten kolor wynika z użycia pełnoziarnistej mąki. Niestety część producentów podbarwia swoje wyroby np. karmelem. To dzięki niemu bułka z jasnej, oczyszczonej mąki może imitować wyglądem lepszy odżywczo produkt, ale na pewno nie staje się produktem bogatym w błonnik.

Ile błonnika powinniśmy spożywać?

Zgodnie z zaleceniami WHO ilość 25 g błonnika na dobę jest wystarczająca do prawidłowego funkcjonowania organizmu osoby dorosłej. Polskie normy z 2020 roku wskazują na 20-25 g błonnika dziennie, przy czym zalecenia dla dzieci są niższe. Wiele doniesień naukowych wskazuje na korzystny wpływ spożywania większej ilości błonnika niż te wskazane.

Są jednak również przypadki, w których przejściowo lub nawet przez dłuższy czas trzeba ograniczyć spożycie włókna pokarmowego. Taką sytuacją jest np. biegunka - w jej trakcie postawisz na produkty z oczyszczonej mąki, które tego błonnika zawierają mniej. Jednak na co dzień, pomijając te wyjątki, warto dbać o to, by w Twoim menu znalazły się różnorodne produkty z błonnikiem.

Skontaktuj się z nami

W trosce o twój komfort, przygotowaliśmy plany dojazdu do naszego gabinetu, dostępne dla mieszkańców Puszczykowa, Lubonia, Mosiny, Poznania, Kościana, Wir, Krosna, Krosinka, Rogalina oraz Komornik.

Puszczykowo Luboń Mosina Poznań Kościan Wiry Krosno Rogalin Komorniki Krosinko

Jeśli masz pytania, napisz do nas maila lub zadzwoń

dietetyka@alsand.eu +48 784 086 726